Kopitnik 2018

2018

Dobro jutro prijatelji. Jaz sem že bila pridna in uspela izvesti vse predvidene pustno obarvane vaje jutranje telovadbe tukaj v moji dnevni sobi. Včeraj sem imela celo dopoldne čistilni dan, popoldne pa telovadbo in nato crkljanje v postelji. V četrtek na praznični dan, pa sem ponovno uživala radosti srečnega življenja, saj sem bila celi dan v prekrasnem zimskem zasneženem raju na pohodniško rekreativni poti od vasice Gore do Kopitnika v osrčju zasavskih hribov. Da sem se lahko z avtom pripeljala do planinskega doma na Gorah, sem morala z svojim jeklenim konjičkom dobesedno telovaditi po zasneženem cestišču in iskati vsako najmanjšo možnost, da ne bi zdrsnila z cestišča v obcestni jarek ali, pa kar oddrsela preko strmih travnatih pobočij v neznano. Dobesedno popolnoma zares sem si oddahnila, ko sem uspela po cikcakasti vožnji parkirati vozilo pred planinsko kočo, ne da bi vso svojo pot ovirala druge udeležence v prometu. K sreči, razen mene, ni bilo nobenega drugega vozila na tem zasneženem strmem cestišču. Ko se nekako skobacam iz avta in se najprej nagledam lepot okoliških smrek velikank, ki so bile oblečene v debele snežene plašče, se nato nameravam odpraviti v planinsko kočo pogledati, če so moji planinski borci že prispeli na prvo točko svoje tradicionalne poti v čast našega kulturnega praznika. Komaj se uspem preobuti v pohodniško obutev, že zagledam v zasneženi pokrajini našo meni znano četico mojih dragih planinskih prijateljev, kako skozi globoki sneg utirajo gaz proti koči in mi tudi istočasno prihajajo naproti. Mi člani planinskega društva Iskra Ljubljana, že od svojega obstoja vsako leto zapored brez izjeme počastimo slovo našega pesniškega velikana Franceta Prešerna na način, da v njegovo pesniško čast in za vse njegove prelepe pesmi, prehodimo pot, ki se vedno začne na železniški postaji Hrastnik in se preko strmin in vzpetin povzpne do vasice Gore. Tu se v isto imenski planinski koči preoblečemo, delno posušimo svoja oblačila in se istočasno tudi odžejamo, osvežimo in podkrepimo z svojimi ali njihovimi prigrizki. V prijetnem in srečnem pozitivnem vzdušju tudi medsebojno pokramljamo in včasih zapojemo kako vsem znano domačo vižo. Nato se naša pot nadaljuje do planinske koče Kopitnik, kjer nas vsako leto pričakajo nasmejani domačini odprtih rok, ki so tudi vedno zelo veseli našega prihoda. V planinski koči je vsako leto zelo toplo, da lahko odložimo in osušimo naša prepotena oblačila in se vsak po svoje mirno pripravimo za zaključni pohodniški podvig proti Rimskim Toplicam, kjer svoj pohod zaključimo z kosilom v Termah, ter se nato čez čas ob primerni uri odpravimo na železniško postajo, da se lahko pravočasno z vlakom vrnemo vsak na svoj dom. Prejšnja desetletja, ko smo bili še nekoliko mlajši, smo vedno po tej zaključeni kulturno praznični pohodniški avanturi tukaj v Rimskih Toplicah, skoraj vsi prisotni pohodniki odšli na kopanje v zunanji bazen termalnega kompleksa in se tudi če je to le bilo mogoče, srečni ter polni zdravja valjali v snegu okoli bazena za utrjevanje telesnih moči, ki so bile še kako dobrodošle, za naše mnogoštevilne poletne visokogorske podvige. Veste dragi prijatelji vsaka taka in tudi drugačna pozitivna dejanja skupine prijateljev, ki jih veže skupni cilj druženja za oplemenitev svoje duše, prinašajo plamen radosti v srček, da si potem še kar nekaj dni nasmejan in polen delavnega in življenjskega elana in uspešnost tvojega življenja, se lahko srečno tudi nadaljuje. Jaz osebno zelo cenim vse tiste, ki razumejo drugačnost posameznika in ki jim ni cilj, da bi kogarkoli žalili, če se slučajno njihovi pogledi na trenutno ali preteklo ali prihodnje življenje medsebojno razlikujejo. In naše prizadevno planinsko društvo Iskra Ljubljana je lahko vzor mnogim tistim, ki nasprotno od nas, svoje druženje uporabljajo samo za odmetavanje negativnega balasta, ki ga nosijo in trosijo vsepovsod na okoli. Vabim vas, da če imate željo pogledati kako se družimo, kje hodimo, kako medsebojno sodelujemo in kdo smo mi popotniki našega prelepega domovinskega planinskega raja, da si oglejte našo internetno stran P.D. Iskra Ljubljana. Za vse, ki želite karkoli izvedeti o našem planinskem društvu, pa prilagam tudi naš društveni internetni naslov: http://pd-iskra-lj.si/ .
Milka
Slike