Laško 2019

2019

PLANINCI PD ISKRA LJUBLJANA, POHODNIKI DCA, POHODNIŠKE SKUPINE DU KAŠELJ IN RUDARSKEGA DRUŠTVA IZ LAŠKEGA NA POHODU PO LAŠKEM, VZPONU NA HUM IN OGLEDU PIVOVARNE

Tokrat smo pohodniki treh skupin stopili skupaj in se z vlakom odpeljali v Laško. Kako lepo se to sliši. Kupiš vozovnico, se usedeš na vlak in čez dobro uro izstopiš sredi Laškega. Ni šlo vse tako tekoče, saj se nas je pohodnikov iz ljubljanskih DCA zbralo 33, udeležencev PD Iskra Ljubljana in Pohodniške skupine DU Kašelj 28 in v Zagorju se nam je pridružila še petnajsterica iz Rudarsko muzejsko in etnološkega društva Srečno Zagorje, skupno torej 76 udeležencev. Kljub številnim logističnim in usklajevalnim težavam, smo srečno prispeli do Laškega, kjer nas je prisrčno sprejel in pozdravil domačin Drago Podreberšek z ženo Faniko. Po kratki predstavitvi lokalnih znamenitosti, smo se dogovorili za vodniško spremljanje pohodnikov. Nekaj pohodnic s slabšim zdravstvenim stanjem za hojo je ostalo kar v Laškem. Ostali smo začeli pohod po zdraviliškem parku do Mosta želja, kjer je kar Drago skozi rame nazaj za vse naše želje vrgel kamenček v Savinjo. Obiskali smo še Žegnani studenec v Jagočah na levem bregu Savinje (ima dolgo zgodbo, pa poiščite na spletu) in se počasi odpravili nazaj na drugo pot proti severu, ki se je dolgo in strmo vzpenjala kar po asfaltirani cesti. Končno smo le prispeli na sedlo, kjer so se slabše pripravljeni pohodniki pridružili vodnici Faniki (kar 20 jih je bilo) za lažjo krožno pot okoli Huma do gradu in v dolino. Za vzpon na vrh nas je tako ostalo še 52 pohodnikov vse treh skupin. Za zadnjega – metlo – sem bil zadolžen kar jaz. Vzpenjali smo se po sorazmerno zahtevni in dolgi grebenski poti, ki pa je zelo dobro zavarovana z jeklenicami in stopnicami, tako, da smo vsi varno dosegli 585 m visoki Hum. Trud je bil poplačan z lepim razgledom na Laško pod njim in bližnjo ter daljno okolico.
Za spust v dolino je tudi potrebna velika pazljivost (šesterica nas je celo nekaj malega prosto plezala), a vsi čili in zdravi smo se zapodili na kosilo v centru Laškega. Čas nas je že zelo priganjal in takoj po njem je sledil ogled proizvodnje v pivovarni, ki je bila le streljaj stran od našega postanka.
Za ogled je prav poseben protokol in po 30 v skupini so nas zaposleni (vodiči) z zamikom popeljali po pivovarni. Spoznali smo vso zgodovino proizvodnje piva, priprava ter še ogled tekočega traku v proizvodnji in izhod na dvorišče. Tam nas je čakala manjša pogostitev in kupončki za degustacijo raznovrstnih piv, da smo jih lahko malo poizkusili. Po dobri uri in pol smo ugotovili, da imajo resnično dobre izdelke, tako da se nam kar ni hotelo iti na vlak. A vodje vsak svoje skupine smo bili neizprosni….gremo na postajo in pika. Tudi brhke mažoretke, ki so že celo uro vadile ob zvokih pihalne godbe za otvoritveni nastop festivala Pivo in cvetje, niso mogle spremeniti naših odločitev.
Bilo je lepo in mnenje mnogih nas je, da naslednje leto spet pridemo na Dan odprtih vrat, ki je vedno en dan pred njihovo prireditvijo.
Zahvala domačinu Dragu, ki je poskrbel, da smo zvedeli veliko novega o Laškem ter spoznali pravo zahtevno planinsko pot in z dobro ter cenovno ugodno hrano potešili naše želodčke.
Moja zahvala gre še Alenki, Vladki in Dušanu za pomoč pri organizaciji!

Vtise sem strnil
Franci
Tu so še slike od Francija