Planinska koča Mrzl’k

2020

Novo leto je mimo in čas je, da pričnemo z uresničevanjem in realizacijo planinskih tur za leto 2020 v organizaciji planinskega društva. Prvi ponovoletni planirani izlet je bila koča Mrzl’k. Večini nepoznan kraj oziroma redko obiskan, zato si žig koče zasluži svoje mesto v naših knjižicah za zbiranje žigov. Zima je v letošnjem letu skopa s snegom, vsaj na nižjih hribčkih, zato resnejših zimskih razmer tokrat nismo imeli, nam je pa lep sončen in jasen dan nudil širne razglede na okoliške vrhove vse tja do najvišjega vrha Dolomitov – Monte Antelao. Štiriindvajseterica enako mislečih, da je bilo dovolj prazničnega prenajedanja, smo se zbrali v Žireh in ubrali prve korake v klanec. Pot nas je z zmernim vzponom vodila po označenih gozdnih poteh, makadamskih cestah ter skozi zaselke. Brez večjega napora, pa vendar toliko vzpona, da smo se primerno zadihali, smo v dobrih dveh urah hoje prispeli do planinske koče Mrzl’k, ki ga ima v lasti planinsko društvo Žiri. Novozgrajena koča, ki je v zimskem času odprta ob vikendih nudi vse tisto, kar planinec ob njenem obisku potrebuje: kamin na drva, ki daje toploto v prostoru ter pričara domačnost, nekaj za na žlico ter okusno ocvirkovko in flancate. Sledil je še odtis žiga v knjižico za zbiranje žigov. Opaziti je bilo, da tod mimo, le lučaj stran, vodi tudi trasa Slovenske planinske poti med Sivko in Bevkovih vrhom, ki sta točki SPP. V dolino smo se vrnili po poti vzpona in analizo ture opravili v bližnji gostilni ob kavi. Sklep ture: odlična zimska tura primerna za vse pohodnike, fantastičen dan s soncem in razgledi…le kaj bi si človek lahko želel boljšega v novem letu? Še več takih tur.
Vsem želim varen korak v letu 2020.
Dora