Pohod po obronkih Laškega

2020

Tradicija je dolga, da dan pred začetkom prireditve Pivo in cvetje pridemo planinci PD ISKRA in od lani tudi DU Pohodna sekcija Kašelj, v Laško, na planski pohod in na ogled Pivovarne. Letos je vse drugače, korona nam kroji tudi naše poti. Vendar nam je Drago Podreberšek že konec junija poslal povabilo, da se srečamo tudi letos in obiščemo domačijo Slapšak, ki ima v lasti rudnik iz časov Marije Terezije.
Z vlakom smo se pripeljali do Zidanega mosta, do Laškega z avtobusom, na postaji sta nas pričakala Drago in njegova žena Fani. Po kratkem pozdravu smo se odpravili na pot. Nekaj asfalta, nekaj makadama, mimo urejenih naselij in kmetij. Prvi postanek je bil pri skoraj 200 let stari zidanici. Kratek počitek , postrežba s pijačo in že smo zapeli Pod rožnato planino z mlado domačinko, sicer članico pihalnega orkestra. Še nekaj asfalta in že smo prispeli do razpotja. Drago nas je peljal na razgledni vrh Vranšca. Po spustu smo se že bližali domačiji. Še kratek počitek za nekaj češenj in že smo prišli do vhoda v rudnik . Tam nas je počakal gospodar Jernej Slapšak in nam razkazal to edinstveno jamo , imenovano Polhova jama . Izvedeli smo, kako je potekalo življenje in delo rudarjev pred 500 leti ter zgodovino rudnika. Zanimivosti v rudniku poleg tega, da so tam kopali svinec in srebro so danes kraški pojavi ter za rudnik značilne živali. Sreče, da bi videli netopirja, nismo imeli. Največja posebnost rudnika pa je rov, ki ga je zalila voda ter je v njem lesena lestev in kos votlega lesa, skozi katerega so črpali vodo. Kristalno čista voda omogoča pogled daleč v njegovo globino. Povratek od jame do kmetije je po drugi poti, skozi gozd.
Na kmetiji smo imeli malico. Vsem sta teknila domač kruh in salama. Gospodar nam je ponudil tudi izdelke iz lesa: kuhinjske deske, sklede, žlice …. , lepi izdelki. Sledile so zahvale Dragu in njegovi ženi Fani in že smo se potili pri prvem vzponu po travniku. Po gozdnih potkah in deloma po asfaltu smo prispeli v Laško. Tokrat smo s pogledom na Pivovarno počakali na prevoz avtobusa in vlaka. Seveda grla niso ostala suha. Drago Podreberšek, še enkrat hvala za povabilo in vodenje. Kot predsednik Rudarskega društva sv. Barbara Sedraž hvale vredno skrbiš za ohranjanje tradicije svojega poklica ter za prepoznavnost rudarske dediščine.
Alenka