Naravovarstveni dan na Pohorju

2020

Po zaključku še enega izmed lepih izletov, se spodobi napisati nekaj vrstic, ki bodo ostale za spomin. Čez nekaj let je lepo prebrati kratka poročila z izletov in se tako spomniti kje vse smo bili in kaj smo doživeli. Tokratni izlet nas je vodil na Štajersko, natančneje na Pohorje. 17. generacija varuhov gorske narave, ki smo v letu 2019 opravljali tečaj za varuha gorske narave, smo ob nekajdnevnem druženju postali dobri prijatelji, zato je ob zadnjem srečanju na koči na planini Razor padla odločitev, da v naslednjem letu organiziramo obletno srečanje in ga razširimo vseslovenski naravovarstveni dan. Beseda je dala besedo in »žrtveno jagnje« priprave in organizacije prvega srečanja je postal Nino, član, vodnik in naravovarstvenik pri planinskem društvu Drava Maribor. Prepustili smo se organizaciji in se v soboto, 12.9.2020 pripeljali do Ruške koče na Arehu, kjer smo imeli pripravljen profesionalno organiziran naravovarstveni program. Po pozdravnih besedah je sledilo predavanje o dvoživkah in plazilcih v visokogorju v Sloveniji. Po kratkem premoru smo se odpravili na teren in tako opravili delno krožno turo po delu Pohorja v smeri proti slapu Šumik, vendar nas je Nino odpeljal do skritih kotičkov Pohorja, kjer se skrivajo nizka barja na Pohorju in nam od blizu pokazal redko rastlinsko vrsto Okroglolistno rosiko. Veliko zanimivih informacij, krajev in doživetij ob prvem, skupnem naravovarstvenem izletu smo zaključili ob tradicionalnem pohorskem piskru. Štafetna »palica« drugega obletnega srečanja je romala v roke članicam planinskega društva Iskra Ljubljana, ki bodo prihodnje leto, natančneje 11.9.2021 organizirale naravovarstveni dan. Lokacija srečanja še ni določena, glede na organizacijske sposobnosti članic OVGN našega društva pa ne gre dvomiti v profesionalnost in natančnost priprave naravovarstvenega dne.
Veselimo se srečanja z vami in dobrodošli na naravovarstvene izlete. Ohranjajmo naravo za nas in naše prihodnje rodove in naj zapis zaključim zmislijo VGN »V gorah smo samo gostje!«
Dora

Publikacija o dvoživkah in plazilcih visokogorja Slovenije, ki jo je izdalo Herpetološko društvo.